Quantcast
Channel: sarden.cz
Viewing all 2023 articles
Browse latest View live

Zemřel Martin Kochlica

$
0
0

S hlubokou lítostí v srdci oznamujeme, že zemřel člen naší redakce Martin Kochlica. Martin k nám přišel v roce 2007, kdy jsme ještě spadali pod Neviditelného psa. Byl to člověk, který dokázal skvěle psát o filmech, komiksech i knihách. A nebál se velkých výzev, což předvedl například sérií článků Ti hnusní bastardi, kde ukázal, jak moc má rád horor. Jeho recenze a články jste si kromě Sardenu mohli přečíst také na serveru Hlbokyhrob.sk a v časopise Blokbaster. Spolupracoval také s portálem Fandom.sk.

Kromě psaní článků se věnoval i psaní povídek a v roce 2007 byl jmenován Rytířem fantasy za text Labor Gratuitus. Jeho povídky Druh komunikace a Ovipostor si můžete přečíst v antologiích Fantazia 2007 a Fantazia 2010. Sám si pak uspořádal výběr vlastních povídek ve sbírce Mikropoviedky 2006–2016.
Martin Kochlica zemřel po těžké nemoci v pouhých třiatřiceti letech, což je věk, kdy by lidé prostě umírat neměli. Věnujte mu prosím tichou vzpomínku anebo si přečtěte nějaký jeho text. K lítosti nás všech už žádný nikdy nenapíše.

Martin Kochlica

1984–2017


RECENZE: Tim Lebbon, Vetřelec vs. Predátor - Armagedon

$
0
0

Vetřelec vs. Predátor - Armagedon je závěrečný díl trilogie navazující na filmový, komiksový, knižní a herní vesmír mimozemských monster – vetřelců a predátorů. Uzavírá literární sérii Bouře ve vesmíru. Stejně jako v předchozích dílech (recenzi na první díl je možné si přečíst zde, na druhý díl zde) se  nad osudem lidstva stahují čím dál temnější mračna a jen částečných úspěchů dosahuje spojenectví lidí s rasou Yautjů – predátorů. Rozlícení, kteří chtějí ovládnout lidstvo, postupují se svojí armádou vetřelců mnohem rychleji, než kdokoli čeká.

Škoda, že vetřelci v knize figurují jenom jako pěšáci bez jakékoliv vlastní iniciativy. Kniha má přesto svižný dějový spád a ponurou atmosféru, pravda, nikoli hororovou, ale kdo očekává akční jízdu kdesi v daleké budoucnosti s trochou strachu, má o čtivo postaráno. Jedná se o důstojné zakončení trilogie a zároveň je její nejlepší částí.

Postavy fungují mnohem lépe než v předchozích dílech, čtenář si k nim vybuduje vztah. Více prostoru dostávají kladní hrdinové, hlavně vědci a mariňáci svou rozhodností a neotřelými nápady. Zaujme však i postava jednoho šéfa společnosti Weyland-Yutani - Gerard Marshall. Nezanedbatelnou roli hraje umělá inteligence - androidi. Nejdůležítější z nich je Liliya, přeběhlice od útočníků. 

Závěr je vygradován přímo excelentně a zároveň je překvapující v pozitivním slova smyslu. Tim Lebbon sice nepodává odpovědi na všechny otázky, které by si čtenář mohl klást, třeba je však zodpoví v některé z dalších knih z tohoto univerza. 

Trilogie Bouře ve vesmíru je sice primárně určená pro ty, kteří jsou fascinováni univerzem vetřelců a predátorů, ale zároveň může posloužit i jako vstupenka pro ty, kteří s ním doposud neměli zkušenosti. 


Lebbon, Tim: Vetřelec vs. Predátor - Armagedon (Bouře ve vesmíru 3)
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2017
Počet stran: 312
Rozměr: 120 x 195 mm
Provedení: Vázaná
Cena: 299,- Kč

Soutěž: Punisher MAX: Valley Forge, Valley Forge

$
0
0

Do finiše se přiblížil nejen školní rok, ale i Punisher. Valley Forge uzavírá Ennisovu řadu Max. A my jsme pro vás s nakladatelstvím BB art připravili soutěž o tuhle lahůdku. Kdo se chce začátkem léta ochladit společně s Frankem, může zkusit svoje štěstí v naší ruské ruletě. Punisher dorazí tomu z vás, kdo nám odpoví na následující otázku:

Jak se jmenuje herec, který si Punishera zahrál ve druhé řadě seriálu Daredevil?


Svoje odpovědi posílejte na známou adresu sardensoutez@centrum.cz do nedělní půlnoci 2.7.2017, do předmětu napiště Punisher a nezapomeňte na svojí korespondenční adresu.

Těšíme se na vaše odpovědi!

 

 

 

RECENZE: V. E. Schwabová, NeOBYČEJNÍ

$
0
0

Před deseti lety si Victor a Eli, dva vysokoškolští studenti, samotáři, podivíni a snad i kamarádi, tak trochu hráli se smrtí. Podobně jako filmoví Hráči se smrtí. Přivedla je k tomu Eliho teorie, že aby se člověk stal NeObyčejným (neboli NO), tedy měl nějaké nadpřirozené schopnosti, musí mít za sebou „prožitek blízké smrti“. A Victora, který se pro svou diplomku zabývá aktivátory adrenalinu, nenapadne nic jiného než tu teorii vyzkoušet. Na sobě, na Elim. Jenže spáchat sebevraždu tak, abyste umřeli a zároveň byli oživeni, rozhodně není tak snadné, jak se to píše v románech. Něco se povede, něco nepovede a s kamarádstvím je konec. Přichází zrada, žárlivost, pocit nadřazenosti.

Po deseti letech Victor, původně nadaný medik, utíká z vězení spolu s hromotlukem a hackerem Mitchem s jediným cílem – najít Eliho a pomstít se mu. Cestou zachrání třináctiletou Sydney, jež má schopnost oživovat mrtvé. Nesourodá trojice životních smolařů bude mít co dělat, aby „nesmrtelného hrdinu“ Eliho poslala na onen svět tak, aby se už nevrátil (a aby to sami přežili).

V. E. Schwabová rozehrála příběh, kde ústřední dvojicí nejsou hrdina a padouch, ale padouch a padouch. Jeden z nich si to aspoň přizná, ovšem ten druhý se ve své pokroucené mysli bez špetky svědomí považuje za hrdinu vyvoleného bohem, jenž musí vše „nepřirozené“ ze světa vymýtit a nastolit tak rovnováhu.

Nejvíc prostoru dostal na stránkách knih Victor, a přestože nejde o vyprávění v první osobě, právě jemu čtenář nejvíc vidí do hlavy. Což neznamená, že ho vždy chápe. On i jeho protivník Eli se totiž chovají jako psychicky narušení jedinci, bez emocí, bez svědomí. Je těžké se do někoho takového vžít, což může být tou největší (a zřejmě jedinou) překážkou na cestě k tomu, aby si čtenář příběh naplno užil.

Za skutečné hrdiny by se snad dali označit Mitch a Sydney, jejichž komplikovaný život autorka nastínila v několika krátkých prostřizích do minulosti. Díky tomu nezůstali plochými pěšáky, ale stali se živoucími bytostmi, které sehrály podstatnou úlohu při střetu obou protagonistů. A pak je tu ještě Sydneyina starší sestra Serena tahající za nitky, asi nejčernější z černých, přesto i ji je možné v určitých okamžicích litovat a chápat.

Před osudným, událostmi nabitým dnem D v přítomnosti, kdy vše vrcholí a k němuž se čtenář dostane až v polovině knihy, autorka rozvíjí několik minulých dějových linek. Díky tomuto způsobu vyprávění a taky krátkým kapitolám udržuje napětí a člověk si tvoří skládačku, do níž na konci všechny dílky pěkně zapadnou.

Dobře zkonstruovaná zápletka, rozporuplné postavy, čtivý styl a rychlý spád – pokud přesně tohle hledáte, NeObyčejní vás nezklamou. Nadto vás čeká zamyšlení nad tím, že nikdo není zcela černý nebo čistě bílý a že je někdy docela obtížné rozeznat, kdo patří na kterou stranu a co se dá nebo nedá považovat za happyend.

 

V. E. Schwabová: NeOBYČEJNÍ
Původní název: Vicious
Vydal: Argo, březen 2017 
Překlad: Lukáš Houdek
Vazba: vázaná
Počet stran: 368
Cena: 358 Kč

Soutěž: Džundži Itó, Ryby: Útok z hlubin: VYHODNOCENÍ

$
0
0

Soutěžní otázka byla rybí , ale s komiksem přímo nesouvisela... nicméně, každý jistě věděl, že to byl žralok bílý.

A výhercem se stala:

  • Alena SEDLMAIEROVÁ z Děčína

Gratulujeme!

 

Manga je jak chobotnice. Urputně a nelítostně k nám natahuje svoje dlouhá chapadla a díky nakladatelství Crew nám nedá ani na chvíli vydechnout. Nedávno nám tohle osvětové komiksové nakladatelství nabídlo novou sérii nazvanou Ryby. A něco mi říká, že tyhle potvory na udici a háček neulovíte. Pokud i vy chcete tyhle dary literárního moře okusit, stačí se zúčastnit naší soutěže a odpovědět na naší otázku:

  • Jaký žralok znepříjemňoval život obyvatelům malého městečka ve Spielbergových Čelistech?

Nápověda: podívete se na filmy, tohle je letní klasika jak hrom.


Svoje odpovědi posílejte na známou adresu sardensoutez@centrum.cz do nedělní půlnoci 11.6.2017, do předmětu napiště Ryby a nezapomeňte na svojí korespondenční adresu.

Těšíme se na vaše odpovědi!

 

 

RECENZE: Ursula K. Le Guin, Kroniky západního pobřeží

$
0
0

Jmenuji se Orecc. Pocházím z Vysočiny, kraje, který je znám svou nelítostností. Možná to byla přirozená evoluce, obrana proti tvrdým podmínkám, nebo se jen bohové rozhodli si se mnou zahrát krutou hru. Dostal jsem do vínku Dar. Můj dar ale není z těch dobrých, nic netvoří, nic nevelebí. Jen ničí. Jsem zbraň, kterou otec neváhá použít proti komukoliv. Jsem zbraň, které se on sám bojí. Jsem zbraň a sám sebe za to nenávidím.

Říkají mi Memer a jsem dcerou války. Celý svůj krátký život jsem strávila pod bičem otrokářů. Vždy mě učili je, Aldy, nenávidět. Vždyť to byli oni, kdo si podrobili náš kdysi moudrý a hrdý národ a udělali z nás nevzdělané otroky. Byli to oni, kdo znásilnili mou matku a zabili spoustu dobrých lidí. Klopím oči, když je zahlédnu. Nesmí vědět, že jsem dívka, a ne nedomrlý chlapec. Můj učitel říká, že jsem výjimečná. Učí mě věci, za které můžeme být oba bez slitováni zabiti. Díky učení jsou dny snesitelné. Dokáži ale kdy pochopit, že svět není jen černobílý, ale existuje v mnoha odstínech šedi?

Gav, jméno mé. I já jsem otrokem, byť jsem se nikdy necítil utlačován, spíše naopak opečováván. Hloupé a naivní dítě zaslepené možností vzdělání a projevy laskavosti. Jenže po cukru musí vždy zákonitě přijít bič. Rozbitá záda se časem zahojí, ale na puklé srdce lék neexistuje.

Dary, Hlasy a Síla, tři různé romány ze světa Zeměmoří známé autorky Ursuly Le K. Guin, nakladatelství Triton vydalo v podobě omnibusu nesoucí název Kroniky Západního pobřeží. Každý z nich se dá číst samostatně, bez znalosti předchozího či navazujícího. Jednotlivé romány nejsou na sobě nijak závislé. Je jedno, do kterého příběhu se začtete nejdříve a kterým skončíte. Ale po zavření Kronik Západního pobřeží si uvědomíte, že se pomyslný kruh uzavřel a jeden příběh bez druhého by nebyl tak úplný.

Ursula K. Le Guin je považována za jednoho ze stěžejních hráčů na poli fantasy a sci-fi. S Kronikami západního pobřeží opět a znovu dokazuje, že si bez jakýchkoliv pochyb zaslouží všechny superlativy a ceny, kterými ji jak čtenáři, tak odborná porota zahrnuly a stále zahrnují. Román Síla si dokonce v roce 2008 vysloužil ocenění Nebula.

Proč jsou tedy Kroniky západního pobřeží tak výjimečné, když young adult románů dnes vychází desítky? Autorka je vydala v době, kdy tento žánr, který dnes láme žebříčky prodejnosti i oblíbenosti, byl tím malým bratrem, se kterým nechtěl mít nikdo nic moc společného. A už tehdy dokázala nasadit laťku zatraceně vysoko. Ursula K. Le Guin dokazuje, že young adult nemusí být jen o lásce k zářícímu vlkodlaku, upírovi, andělu, útěku z labyrintu, všemožných hrách, ale čistě o útrapách dospívání samotného v nelehkých podmínkách otroctví, ať už vlastních schopností, nebo jiných lidí.

Kroniky západního pobřeží překračují hranice žánru. Za hlavní linií příběhu stojí mnohem více než jen komplikovaná láska dvou mladých lidí. Ta zde nehraje skoro žádnou roli. První housle přebírají svoboda, síla postavit se utlačovatelům i svým nejhorším nočním můrám či váha dědictví předchozích generací na drobných dětských ramenou. Na konci každého příběhu pak stojí porozumění.

Po přečtení jakékoliv knihy Ursuly K. Le Guin si pokaždé pokládám otázku, zda je vůbec schopná vypustit do světa něco průměrného, nedej bože podprůměrného. Díky kombinaci dokonalého spisovatelského řemesla, vybroušeného jazyka (obého anglického originálu i výborného českého překladu) a klasické autorky, která vás nutí přemýšlet nad každou druhou větou, jsou Kroniky západního pobřežíčtenářským požitkem.

Zapomeňte na chvíli na řazení do žánru young adult či divokou akci a krutopřísné hlášky a nechte se unést brilantním vyprávěním o dospívání a porozumění. 

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

 

Ursula K. Le Guin, Kroniky západního pobřeží

Nakladatelství: Triton
Překlad (Dary, Hlasy): Petr Kotrle
Překlad (Síla): Jakub Němeček
Rok vydání: 2017
Vazba: vázaná
Počet stran: 560
ISBN: 978-80-7387-832-0
Cena: 499 Kč

KOMIKS: Hadžime Isajama, Útok Titánů 10

$
0
0

Aneb WOW efekt, který pomalu přestává fungovat.

Scénárista Hadžime Isajama dál pokračuje ve své zběsilé jízdě a i v desátém díle krvavé mangy o záchraně lidstva nám servíruje jedno překvapení za druhým. Mají Titáni stále ten vytoužený ‚ty brďo!‘ efekt, který dělal z předchozích knih tak napínavé čtení?

Série Útok Titánů zatím neměla vyloženě špatný díl. Některé díly byly skvělé a ty zbývající byly... horší. Ne špatné, jen horší. Už se tu zabýváme desátou knihou oblíbené mangy, přičemž kvalita předchozích dílů krapet skákala sem tam, ale stále si zachovávala vcelku vysokou úroveň. Aktuální přídavek do titánní rodiny se však až nebezpečně blíží té pomyslné hranici průměrnosti, a jeden se tak může oprávněně obávat, zda to tak bude pokračovat, nebo se budoucí díly opět vyšvihnou.

Za zmiňovaný pokles kvality rozhodně nemůže umělecká stránka. Kresba je jako vždy vynikající a akční scény přehledné, brutální a poutavé. Isajama vždy uměl přinutit čtenáře, aby se přilepil ke knize a hltal jednu krvavou stránku za druhou. Nejinak je tomu i v tomto díle. Budovy padají a drtí vše pod sebou, Titáni koušou a žerou vše, co jim přijde pod ruku, a stále se na tu zrůdnost nádherně kouká. Dobře vykreslené spektrum emocí je jen třešnička na výtvarném dortu.

Co ovšem začíná trochu pokulhávat, je scénář. Příběh nasadil neuvěřitelně zběsilé tempo, které brzdí občasný flashback. Problém nastává v momentech, kdy se kniha snaží šokovat nějakým nečekaným zvratem. Za těch necelých 200 stránek se dočkáme nejméně tří. Všechny se snaží o stejný ‚no kruci!‘ efekt, který v předchozích knihách fungoval vcelku dobře, protože zvraty nebyly nakupené jeden na druhém, a my tak měli čas je vstřebat, než přišel další. Čtenář se tak nyní může cítit trochu zahlcen, a než stihne zpracovat jednu informaci, už se na něj řítí další.

Rozhodně nepomáhá ani podstata a mnohdy i načasování či podání oných momentů. Již jsme si určitě zvykli, že konec knihy potřebuje správný cliffhanger. Něco, co nás navnadí na další díl a nedá nám spát, dokud za těch pár měsíců nevyjde. Na tom není nic špatného, kdyby se nejednalo převážně o situaci typu ‚jsme v ještě větším průšvihu než předtím‘. Mimo cliffhangerů jde ale hlavně o to, kdo se jako další prokecne, že je Titán. Máme tu Erena a Annie a určitě ani vysoký chlupáč představený v minulém díle nebude „jenom“ další Titán. Nádherné a vcelku překvapivé momenty se však vyvinuly na takovou úroveň, že si čtenář řekne možná tak: „Další, kdo v sobě skrývá Titána?“ Překvapení ztrácí na efektivitě, pokud se stane několikrát v rozsahu pár stránek. Nepomáhá ani fakt, že se tak děje prakticky bezdůvodně a takříkajíc mezi řečí.

I přesto, že jsme se dočkali solidní akce a v příští knize na nás čeká neuvěřitelně krutá bitva, nelze se zbavit dojmu, že jde stále o přípravu pro něco většího. Hadžime Isajama na své čtenáře háže jedno odhalení za druhým, což se velmi rychle omrzí a někdy takový překvapivý moment nepadne zrovna na úrodnou půdu, zejména kvůli ne zrovna ideálnímu načasování nebo celkovému vyznění.Útok Titánů si i přes tyto nedostatky drží vysokou laťku a já se velmi těším na další knihu, která snad prokáže, že desátý díl představoval jen menší zaškobrtnutí ve velice dobře zajeté sérii.

 

Útok titánů 10 (Shingeki no Kyojin, vol. 10)

Scénář a kresba: Hadžime Isajama

Překlad: Anna Křivánková

Datum vydání: 31.1.2017

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná, 113 x 175

Počet stran: 196

Cena: 189 Kč

ČASOPIS: Pevnost 7/17

$
0
0

SDÍLEJTE, LAJKUJTE A SNOVEJTE SÍTĚ, PROTOŽE S VELKOU MOCÍ PŘICHÁZÍ… NOVÁ PEVNOST!!! A SPÍĎA SE V NÍ ZHOUPNE AŽ K VALERIANOVI, K NOVÉ HŘE O TRŮNY A K MARTINOVI VESELOVSKÉMU!!!!

Tobey zestárnul, Andy nezaujal, a tak tu máme SPIDER-MANA číslo tři a jeho HOMECOMING. Aneb nesnadný je život dospívajícího s dvojí identitou. Lehčí to ale nemají ani primáti vedení Caesarem do VÁLKY O PLANETU OPIC. A od VALERIÁNA A MĚSTA TISÍCE PLANET neočekáváme nic menšího než nový Pátý element, respektive regulérní sci-fi orgie, o kterých se bude mluvit ještě za deset let. A co na to Západozemí? Správně, konečně začíná nová sezóna HRY O TRŮNY, a tak jsme jí věnovali rovnou šest stránek. A LORDA JOHNA už znáte? Ano, jeho autorkou je matka Cizinky Diana Gabaldonová. Mimochodem, jak jste na tom se znalostmi čínské fantastiky? Podle nás totiž doslova musíte poznat PROBLÉM TŘÍ TĚLES od Liou Cch'- Sina. Rozhodně si ale nenechte ujít ani fantasy povídky od Hany Clerein Hozové a od Zdeňka Žemličky a bezesporu chcete poznat i čarodějnickou realitu v hororovém románu HEX. Něco máme ale i pro Trekkery. S novou STAR TREK edicí totiž přichází nakladatelství Brokilon. A mimochodem věděli jste, že i MARTIN VESELOVSKÝ má v sobě geekovskou krev, kdysi objížděl cony a dodnes miluje fantastiku celým srdcem? Přinášíme s ním parádní rozhovor. A ani tím to nekončí. Nesmí chybět MATRACMAN. V komiksech přichází KLIK. Dojde i na GAMEBOOKY. Na GWINT. Na online MORROWIND. Na DUNKERK. A nakonec to zabije mexický bůh temnoty TEZCATLIPOCA, fotky z FUTURE NIGHT a mrtvoláci ze ZOMBIE WALK PRAGUE. No prostě další číslo snů čeká jen a jen na vás. Pevnost vládne a blížící se prázdniny ji v tom nezastaví!

Obsah aktuální Pevnosti zde


KOMIKS: Assassin's Creed 2: Zapadající slunce

$
0
0

Druhé komiksové pokračování slavné herní značky Assasin's Creed se zařazuje do skupiny merchandise k této hře, což nám hlásá obligátní logo Ubisoftu hned z obálky.
A bojím se, že jde jenom o další snahu, jak z fanoušků vyždímat ještě o trochu víc, než utratili za hru, sošky a trička a navodit v jejich rodinách pocit "Hele, on ten/ta náš/naše taky čte!".

Příběh se opět odvíjí od retrospektivních výletů Chatlotty De La Cruzové, která se snaží ve stopách své předkyně Quily, incké chaski (posla), nalézt heslo k odhalení lokace chystaného setkání erudita.

Nebudu vám nic nalhávat. Komiks není příběhově jakkoliv zajímavý a ani nijak neprohlubuje váš vztah k postavám, u nichž by mi bylo zcela jedno, kdyby na konci svorně zemřely za bratrstvo a krédo.
Hlavní tři protagonisté (asasíni) by se dali shrnout takto:
Kody: Potrhlej ajťák s rádoby moderním účesem a bradkou, který se snaží být drsný a nejde mu to. Pokud nejde o spor, jestli mít rád Ewoky (malé chlupaté příšerky ze Star Wars), potom se dokáže hádat. Vcelku se ale vůbec neprojevuje a situace, kdy je mu odříznuta jistá část těla, s vámi tak vůbec nehne.
Charlotta: Naivka, která se sice přidala do bratrstva Asasínů (vrahů), ale odmítá zabíjení, mučení a vlastně jakékoliv násilí, a to naprostou většinu knížky. K tomu je rádoby rebelka a snaží se všem dokázat, že "ona na to má". Nikdy jsem neměl větší chuť komiksový charakter proplesknout spolu s hlasitým zakřičením Prober se!.
Galina: Ženská chovající se jako chlap se silně antitemplářským citěním, Chuck Norris by se mohl vedle ní jít zahrabat, tohle je terminátor v holčičím těle. Ráda ostatní mlátí a velí jim.

Absolutně nemáte pocit, že byste snad měli komukoliv v téhle zmatené honbě za souřadnicemi fandit, snad jenom nonstop podnapilému španělskému žoldákovi z minulosti, který se snaží být nápomocen, ale to je tak všechno. Templáři a Asasíni mají naprosto stejné praktiky a vlastně mezi nimi nejsou žádné morální rozdíly. K lovu se navíc připojí naprosto nepochopitelně místní kartel, který nemá nejmenší důvod se honit za náboženskými odkazy, zato mu najednou hrozně záleží na zavraždění našeho trojčlenného all star týmu. Navíc se chová naprosto nelogicky a je v příběhu tak nějak navíc.
Naprostá většina knihy se táhne pomalým a rozvláčnělým tempem, aby se mohlo na konci vše zajímavé udát během posledních 20 stran. Největší odhalení má zápletku jak ze Čtyřlístku a čtenáři je jasné snad padesát stran před tím, než ho triumfálně rozuzlí feministicky smýšlející Inka. Mírně mě taky provokovala až fanatická oddanost řádu a přehnané tlačení na důležitost bratrstva a sebeobětování, kterého jsou zničehonic najednou schopni úplně všichni a očividně si nic jiného v životě více nepřáli.

Jediná světlá stránka na Zapadajícím slunci je tedy kresba. Ta je povedená a člověku dává slušné informace o tom, co se právě děje, vystíhá dynamiku rychlých pohybů a klid plížení.
Zapadající slunce rozhodně nemůžu (paradoxně) doporučit fanouškům herní série, kteří jsou zvyklí na chytlavý příběh a zajímavou zápletku. U nich se totiž zaručeně dostaví pocit vyhozených peněz a prázdnoty, co jim to jejich milované studio provedlo. Vzpírám se i doporučení zcela nezainteresovaným čtenářům, protože vynaložený čas na tuto knihu můžou využít mnohem smysluplněji a s lepšími kousky. Bohužel musím konstatovat, že Assassin's Creed 2: Zapadající slunce je pro mě docela zklamáním.

Assassin's Creed 2: Zapadající slunce

Scénář: Anthony Del Col, Conor McCreery

Kresba: Neil Edwards

Překlad: Martin D. Antonín

Datum vydání: 4.4.2017

Nakladatelství: Crew

Vazba: Brožovaná

Počet stran: 128

Cena: 329Kč

Editorial: Retro

$
0
0

Školákům včera zazvonil zvonek na dva měsíce naposledy, prodané mapy a průvodci hlásí dovolené, teploměry atakují třicítky, pivo a zmrzliny tečou proudem. Ano, první červenec je tady a s ním samozřejmě prázdniny. A ať už je strávíte na chalupě nebo u moře, věříme, že se k nám budete vracet i během následujících dvou měsíců, protože toho pro vás připravujeme skutečně hodně. Tak třeba soutěže. Už od 3.7. si dáme pauzu od drsňáků a společně s vydavatelstvím OneHotBook zahrajeme na pohádkovou notu – budeme se učit cvičit draky. Hned o týden později nám Alex Drescher ukáže, jak je důležité držet Lovcův odkaz. A tím soutěže rozhodně nekončí – máte se rozhodně na co těšit.
Letos o prázdninách se také vydáme do minulosti – čeká nás totiž retro období, kdy zavzpomínáme na staré knižní, ale také filmové fláky. A třeba změníme i vzhled.
Léto bývá také obdobím, kdy se většinou dohání knižní resty a nakladatelé vyhlašují prázdniny, naši žízeň po novinkách ale utiší alespoň nakladatelství Brokilon a Epocha. První jmenované vypustí akční kyberpunk Společné chromozomy Jiřího Wittka a hlavně román z univerza Star Treku. Těšit se ale můžeme na nové tituly od Petra Heteši a Vladimíra Šlechty. Fanoušky řízné akce ale potěší i nakladatelství Epocha Posledním stádiem, tedy závěrečným dílem první sezóny Kladiva na čaroděje. Ovšem zraky většiny se upírají ke Kotletově Poločasu rozpadu, kterým navazuje na Spad. A jelikož léto bez Stephena Kinga by nebylo tím pravým létem, můžeme se těšit na román Colorado Kid.
A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na kina, kde nás čeká už třetí verze filmového Spider-Mana (tentokrát ale za podpory Tonyho Starka) nebo Válka o planetu opic. Ovšem už 17.7. se opět začne hrát o trůny, na což se všichni těšíme.
Zkrátka a dobře léto je tu, tak si ho užijme se vším, co k němu patří.

Martin Stručovský
Šéfredaktor
 

 

Soutěž: Jaroslav Kalfař, Kosmonaut z Čech: VYHODNCENÍ

$
0
0

I zde všichni soutěžící snadno nalezli správnou odpověď. Ano, práva na vydání Kosmonaouta z Čech byla (zatím) prodána do jedenácti zemí.

A vylosovaným šťastlivcem se stal:

Pavel PREČ z Hranic

Gratulujeme!

 

Jen málokterá česká žánrová kniha vyvolala tolik pozdvižení, jako se to povedlo Kosmonautovi z Čech. Román, který vyšel napřed v USA a pak teprve v autorově rodné hroudě, to se nestává každý den. Zahraniční média přirovnávají Kalfaře ke klasikům jako je Kafka, Clarke nebo Lem. Což budí obrovskou zvědavost. A pokud ji chcete ušit, máme pro vás snadné řešení. Nakladatelství Plus nám do soutěže věnovalo jeden výtisk a dostane ho ten z vás, kdo nám odpoví na následující otázku

  • Do kolika zemí byla prodána práva na vydání Kosmonauta z Čech? 

Nápověda: Třeba vám to prozradí autor sám

Svoje odpovědi posílejte na známou adresu sardensoutez@centrum.cz do nedělní půlnoci 18.6.2017, do předmětu napiště Kosmonaut z Čech a nezapomeňte na svojí korespondenční adresu.

Těšíme se na vaše odpovědi!

 

 

OneHotBook vydává Jak vycvičit draka

$
0
0

vydává: OneHotBook
celkový čas: 4 hodiny 16 minut

První díl dětské série Škyťák Šelmovská Štika III. od anglické spisovatelky Cressidy Cowell, který se stal také předlohou stejnojmenného úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014), na něž by měl navazovat třetí film, vychází jako audiokniha JAK VYCVIČIT DRAKA, v podání Davida Novotného. Ostřílený interpret je rovněž hlasem audioknižní řady s Doktorem Proktorem, jejíž třetí díl čerstvě obdržel cenu Audiokniha roku 2016: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež. . „Nahrát ‘Škyťáka’ a jeho partu, zaznamenat dobrodružství malých Vikingů z kmene Chlupatých chuligánů, to je pro nás pro kluky vlastně povinnost – a že tohle dobrodružství baví i holky dokládá přítomnost režisérky, zvukařky i nadšení redaktorek. Můžeme samozřejmě tvrdit, že tak činíme pro naše děti, ale zcela upřímně, někde v nás zkrátka vykukuje rošťák, kterého takové věci stále baví. A kdo jiný by měl za všechny ty malé zrzavé chytrolíny, drsné a vousaté válečníky a ‘hrůzu’ nahánějící draky promlouvat, než stejně zapálený Viking z Dejvic a Smíchova David Novotný?“ .uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „Proč si nakonec tak okouzlující vyprávění nedopřát při společném poslechu se svou mladou krví, nástupcem, dalším malým rozumbradou či neohroženou bojovnicí, kteří opravdu nutně potřebují vědět, jak to s tím ochočením Bezzubky vlastně bylo. Stmelující zážitek je na tom to nejlepší, takže se samozřejmě chystáme pokračovat v celé řadě, která čítá až deset knih.“ 

Jak se stát největším vikingským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., známý válečnický náčelník kmene Chlupatých chuligánů, obávaný bojovník a amatérský přírodovědec. Ani jeho cesta na trůn však nebyla jednoduchá. První zkouškou odvahy pro bojovné mladíky je totiž obtížný úkol: chytit a ochočit si draka. Škyťák se však v dětství coby potenciální následník příliš nepředvedl; byl hochem nemotorným, nevysokým a nešikovným, více než svaly se snažil používat důvtip. Nicméně jeho chabý úlovek - mrňavý a bezzubý dráček - ukáže, že se v něm (stejně jako v jeho "krotiteli") možná skrývá víc, než je na první pohled patrné. Začíná báječné dobrodružství plné strašlivých netvorů, zbrusu nových metod výcviku draků a spousty legrace…

„Je to příběh z prostředí drsných Vikingů, takže jsem se vždycky těšil, až bude mluvit hlavní hrdina Škyťák, který se trochu vymyká. Všichni ostatní jsou mužní, chlupatí, zarostlí, uřvaní, samé vousy a přilbice. Jeden mluví hlubokým hlasem, další ještě hlubším a pak nastoupí stvoření, které mluví ještě hlouběji… To pak není úplně jednoduché, sáhnout do takových hlasových hlubin. Ale jinak je to pěkná přehlídka vtipných postav,“ líčí interpret audioknihy David Novotný. A doplňuje : „Občas nám v charakterizaci napomáhaly i ilustrace. Třeba protagonistova soka Šušnibora jsme ztvárnili jako hodně nafoukaného a protože má na obrázku obrovské nosní dírky, tak při hovoru pofrkává. Navíc mluví i draci, trochu dodýchávají, jakoby syčí. Postupně mě zkrátka napadalo, jak by která postava mohla mluvit a pak jsme si v konzultaci s režisérkou i zvukařkou říkali, jak to uděláme. Dráček Bezzubka mi nakonec maličko připomínal jednoho skřítka z filmu Ronja, dcera loupežníka. Je to takový rozmazlený tvoreček, často se různě ofrňuje. Navíc jsem si i zazpíval.“  jak vnímá oblíbený narátor rozdíly mezi četbou pro dospělé a pro děti? „Po třech hodinách vyprávění pro děti jsem vyčerpaný stejně jako po třech hodinách četby pro dospělé, ale jinak. Pro děti mě vysílí to, jak měním jednotlivé hlasy, přemýšlím o nich. U audioknihy pro dospělé mě unaví samotné množství textu, že už dlouho hraju a mluvím. Když čtu pro dospělé, tak vlastně čtu ženě a svým blízkým, a když pro děti, tak vyprávím svým dětem – takže obojí dělám s láskou,“ prozrazuje herec. 

Malé Vikingy při jejich dobrodružství doprovází veselá a výrazně rytmizovaná pochodová melodie, hravý "hymnus", který není problém si zapamatovat a broukat spolu s vousatými válečníky a ochmýřeními bojovníky. Tempo udává rozvážný tympán, jejž nedočkavě popohánějí údery do pochodových bubínků, popichují švitořivé píšťalky, které si skočně prozpěvují a spolu s houslemi malují hlavní melodickou linku skladeb.

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 229 Kč i jako CD mp3 za 249 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

„Rozverný příběh ze severních zemí a dob dávno minulých se čte vesele, svižně, člověk se za břicho popadá. Vtipně poukazuje na naše manýry, zveličuje chyby, dokazuje, že hlava a svaly mají být v souladu. Se Škyťákem, Rybinohou a ostatními Vikingy je prima.“kultura21.cz

Cressida Cowell (* 1966)
Anglická spisovatelka fantasy příběhů vystudovala angličtinu, grafický design a ilustraci v Oxfordu a na Brighton University. Psaní se začala věnovat již v devíti letech, kdy se s rodiči přestěhovala z Londýna na malý ostrov u západního pobřeží Skotska. Okolní divoká a drsná krajina přímo vybízela k vymýšlení příběhů o dracích. Přesto první dětskou knihu s tímto tématem vydala až ve svých 33 letech. Je autorkou série Škyťák Šelmovská Štika, z níž je nejznámější první díl Jak vycvičit draka, který se také stal předlohou stejnojmenného úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014). Studio DreamWorks připravuje také další snímek z této série.

David Novotný (* 1969)
Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři byl ve svém prvním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 je členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Kožené slunce, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic či Hodinový manžel nebo ze seriálů  Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Clona, Kosmo a Bohéma. Hojně se věnuje i dabingu. Audiokniha Doktor Proktor a konec světa. Možná… v jeho interpretaci získala ocenění Audiokniha roku 2016 – Nejlepší audiokniha pro děti a mládež.
Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Doktor Proktor 1-4 (2014-2017), Sedmikráska (2016), Praha noir (2016), Knihy džunglí (2017), Krev na sněhu (2017), Umina verze (2017).

 

 

 

RECENZE: Sarah J. Maasová, Dvůr mlhy a hněvu

$
0
0

Příběh Feyre,  původem lidské dívky, která se stala nesmrtelnou vílou, je romantický, pohádkový koktej z těchto přísad: Přání. Sny. Odříkaný chléb. Válka. Sex. Intriky. Naivita. Humor. Horor. Dějištěm je Říše víl, kterou řídí jednotliví vladaři ze svých dvorů. Vedle ní existuje Říše smrtelníků, dobou odpovídající ranému novověku s několika královstvími jako státním zřízením. Mezi oběma panuje nepřátelství a od sebe je dělí magická zeď. Za mořem číhá král, který by chtěl ovládnout vše. Tak vypadají kulisy pro spletité milostné příběhy hlavní hrdinky Feyre, které halí mlha a pokrývají trny.

Ve Dvoru trnů a růží, prvním díle slibované hexalogie, nechala Maasová znovu ožít příběh krásky a zvířete. Čtenáři z Říše víl ochutnali naivní až kýčovitou pohádkovost jedné její malé části, Jarního dvora vladaře sexy blonďáka Tamlina, aby následně poznali brutální, nepohádkovou temnotu bestiální odporné vládkyně Amaranthy. Teprve, když se Maasová odpoutala od prvotního motivu, příběh dostal spád. Dvůr mlhy a hněvu začíná tam, kde „trny a růže“ skončily a nepolevuje na čtivosti, ba právě naopak. Kniha se dá i přes větší objem zhltnout za víkend. Feyre se sice stala nesmrtelnou vílou, ale její lidské vlastnosti jí zůstaly.  Záhy se ukáže, že návratem na Jarní dvůr k jejímu princi Tamlinovi komplikace nekončí. Dohoda, kterou byla nucena uzavřít s Rhysandem, krutým vladařem Nočního dvora, je stále v platnosti a temnota ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Střet s Amaranthou zanechal na Feyřině duši rány, které se hojí jen pozvolna a některé snad ani zhojit nelze.

Maasová svůj příběh nekomplikuje desítkami postav. Vladaři jednotlivých vílích dvorů, velmi výrazné charaktery, jsou spíše prvními mezi rovnými než despotickými vládci a na spoustu věcí, které by snad jinde za jiných okolností mohly být svěřeny rádcům, dohlíží sami a řeší je osobně. Díky tomu Jeho Temnost Rhysand téměř „nesleze ze scény“, a leccos okolo jeho osoby se vyvíjí zajímavými směry. Setkáme se také s Feyřinými sestrami, i když Říše smrtelníků bude navštívena jen krátce. Oproti předchozímu dílu je též hojně zastoupen humor a je i tu i pár pěkně podaných choulostivých scén, při kterých by se mladším čtenářkám mohly červenat uši.

Dvůr mlhy a hněvu ale není jen čtivou a vtipnou harlekýnkou ve fantasy hávu. V jistém smyslu je i pohádkou pro dospělé, takovou, jakou by napsala Božena Němcová, kdyby žila za dnešních dnů. Najdeme v něm všechnu syrovost, skrytou hrůzu a krutost textů, které se čtou dětem před spaním. Když se Feyre vydává ke Tkadleně, aby se zmocnila Rhysandova prstenu, vybaví se vzpomínka na pohádku „O zlatém kolovrátku“. Velmi působivá je také scéna v podmořském chrámu a dobrý dojem nekazí ani trochu zběsilé finále. Třetí díl snad na sebe nenechá dlouho čekat.
  

Sarah J. Maasová – Dvůr mlhy a hněvu
Nakladatel: CooBoo
Překlad: Ivana Svobodová
Redakce: Michal Kolezsar, Lubomír Kuba
Počet stran: 657
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2017
Cena: 369 Kč

KOMIKS: Bublifuk 6: Moře bublin

$
0
0

Bublifuk připlouvá už se šestým dílem.

Šestý Bublifuk s podnázvem Moře bublin přináší devět známých komiksů a jednoho nováčka. Sešit jako vždy začínají Fernando a Stella, kteří vynalézají mechanického rytíře na ochranu města před procházející armádou. Jako mnoho dílů Ferdinanda a Stelly i tenhle čtenáře učí něco málo o tom, jak to chodilo v historii a navíc pobaví tím, jak fikaně si město s nájezdníky poradí. Když rozuzlení příběhu rozesmálo mého dědu mrzouta, tak dětské čtenáře rozesměje určitě.

Zeleného vlka nám nahradily Biblické příběhy. Kreslí je stále Karel Jerie, ale scénář si vzala na paškál Klára Smolíková. Začínají Davidem a Goliášem, kde nám ukazují, že být malý a drobný není vždycky jen nevýhoda. Nutno dodat, že Goliáš v provedení Karla Jerie vypadá opravdu děsivě.

Roboti Píp & Půp si užívají první sníh, ale Píp si moc dobře pamatuje, co se přihodilo v minulém díle. Příběh tak rázem dostává obšírnější rámec. Píp věří, že za krádeží zákonů robotiky stál ještě někdo jiný a jako správný detektiv to hodlá prošetřit. I když se díl zaměřuje na rozsáhlejší děj, je uzavřený a napínavý, protože se Píp s Půpem dostanou do pořádné lapálie.

Třešničkou na dortu jsou jako obvykle Tři mušketýři a Hilfréd Hubertus Babočka. Tři mušketýři tentokrát spoléhají na pálivý chilli humor a to je hlavní gag celého příběhu. Petr Kopl se sice snaží napsat příběhovou linku o uniformách mušketýrů, ale ta je pod hromadou vtipů skoro úplně pohřbena. Jde tak sice o slabší díl seriálu, ale mušketýři pořád patří k tomu nejlepšímu, co v Bublifuku naleznete.

Hilfréd Hubertus Babočka tentokrát Mušketýry hravě strčí do kapsy. Hilfréd vypráví dětem o nových vynálezech, který jako mladý muž viděl na světovém festivalu vynálezů. Je plná originálních a bláznivých nápadů, které se v jednu chvíli zblázní a Hilfréd musí zachránit den. Tomáš Kučerovský krásně vystihl způsobený chaos a všechny podivné vynálezy uvedl do chodu ve výborném stylu.

Bublifuk 6: Moře bublin se tentokrát může chlubit samými dobrými komiksy. Žádný z deseti příspěvků nevychází ve výsledku jako moc slabý. Krátké jednorázovky plní účel a delší komiksy rozumně budují svůj příběh. Novinka Biblické příběhy dobře zapadla mezi rozjeté veterány. Komiksová revue pro kluky a holky si tak stále drží dobrou úroveň a my se můžemte těšit na další sešit, který vyjde v říjnu.

 

Bublifuk 6: Moře bublin

Sestavila: Klára Smolíková

Nakladatelství: Triton

Vazba: Sešit

Počet stran: 36

Rozměry: 170 x 240 mm

Rok vydání: 2017

Cena: 55 Kč

Soutěž: Jak vycvičit draka

$
0
0

Léto přímo vybízí k pořádnému dobrodružství. A proč ne rovnou k tomu s draky. Vydavatelství OneHotBook přináší první dobrodružství Škyťáka a Bezzubky, aneb budeme se učit cvičit draky. Pokud si chcete tohle prázdninové dobrodružství užít, stačí nám odpovědět na jednoduchou otázku.

Kdo audioknihu Jak vycvičit draka načetl?

Nápověda: stejný pán načetl i Doktora Proktora a znát ho můžete třeba i ze seriálu Okresní přebor. 


Svoje odpovědi posílejte na známou adresu sardensoutez@centrum.cz do nedělní půlnoci 9.7.2017, do předmětu napiště Jak vycvičit draky a nezapomeňte na svojí korespondenční adresu.

Těšíme se na vaše odpovědi!

 


RECENZE: Jaroslav Kalfař, Kosmonaut z Čech

$
0
0

Vydání debutového románu českého emigranta Jaroslava Kalfaře u nás doprovází řada nadšených a pozitivních zahraničních recenzí. Publikující nešetří chválou a nebojí se přirovnávat k takovým peckám jako je Marťan, Solarisči nejnovější Faberův román Kniha zvláštních nových věcí. Pokud se ovšem Kosmonautovi důkladně podívate na zoubek (či spíše na raketové motory), zjistíte, že by se hodnocení dalo shrnout do jediné věty – mnoho povyku pro nic.

Před astrofyzika Jakuba Procházku osud postavil skvělou příležitost. Jako první kosmonaut se vydává prozkoumat záhadný prachový oblak jménem Chopra. Na Zemi zanechává svou milovanou manželku Lenku a s sebou si odnáší uspokojenou ctižádost a také nelehké břemeno vlastní minulosti. Během letu ke zkoumanému objektu vstoupí do jeho tichého rozjímání nad uplynulým životem podivný mimozemský pavouk, kterého nesmírně zajímá lidské pokolení a dokáže vstoupit do Jakubovy mysli. Ten začne s pavoukem rozprávět o názorech, pocitech a také obavách, které obyvatele Země sužují. Ovšem jakmile je oblak Chopra na dohled, poklidný let se zvrtne v drama a návrat českého hrdiny je v ohrožení.

Kosmonaut z Čech má trochu problém se žánrově vymezit. Pokud román pojmete jako čistokrevné sci-fi, budete zklamaní. Let do vesmíru je sice námět vědeckofantastický, ale zarytým fanouškům Lemači Bradburyho, ke kterým se román připodobňuje, to rozhodně stačit nebude. Fantazie autorovi sice nechybí, ale popsání technických podrobnosti či vysvětlení použitých vesmírných zákonů se zcela vyhnul. Koho anotace nalákala na filozofickou debatu o lásce a životě, taky nebude spokojen. Autor sice pokládá zásadní existenciální otázky týkající se smyslu života, lidských vztahů či rozměrů svobody, a dokonce občas naznačuje odpovědi, ale filozofování je to plané, bez hlubšího průniku do vědomí a bez zanechání jediné stopy na duševním stavu čtenáře.

Příběh sám o sobě není nijak zvlášť originální ani chytlavý, na to příliš zavání klišé a podobný motiv bychom našli v řadě jiných literárních děl, bohužel mnohem lépe zpracovaných. Zápletka je poněkud ledabylá, postavy jsou sice reálné a naprosto uvěřitelné, ale určitě by jim slušelo hlubší psychologické prokreslení.

Kalfařova představivost je sice okázalá a hranice jí nedokáže dát ani nekonečný vesmír ani časová osa, ovšem obdiv k imaginaci autora padá s každou další otázkou ohledně významu cesty hlavního hrdiny a nutností opět zvednout obočí a zakroutit nevěřícně hlavou. Autorovi by jistě neškodilo nechat se trochu umírnit a dodržovat logické souvislosti.

Milostný příběh Jakuba a Lenky, ze kterého by kniha mohla čerpat sílu, je osekán na vstupy do minulosti a Lenčiny rozhovory s psychologem. Chybí mu náznak osudovosti a působí tak jen jako běžná situace, kterou řeší řada odloučených dvojic, a je jedno, zda dotyčné dělí oceán nebo světelné roky.

Za pozornost ovšem stojí Jakubovy vzpomínky na dětství prožité v nejhlubších vodách komunistického režimu. Jeho otec byl příslušník StB a po revoluci se jedna z jeho obětí příhlásí o pomstu. Mladý Jakub tak postupně procitá z blahé nevědomosti a celý zbývající život si v sobě nese otisk zločinů svého otce. Kalfař tady příhodně ukazuje poměry a život lidí za tehdějšího režimu a poměrně zdatně líčí porevoluční změny. Pro ty, kdo danou dobu nezažili (ať už se jedná o zahraniční nebo příliš mladé čtenáře), to určitě bude zajímavé.

Stejně tak se mu povedlo vzdát hold českému národu a jeho schopnosti ustát veškeré historické i kulturně-společenské změny. Jako národ sice někdy ztrácíme čest a pevnou půdu pod nohama, ale zatím jsme přežili všechno. Autor velebí hlavní město Prahu (kde se odehrává část pozemského vyprávění), české vědce a některé své filozofické názory představuje na národních ikonách jako je Jan Hus či Mistr Hanuš. My Češi někdy trpíme méněcenností a touhou dokazovat světu, že si zasloužíme úctu a obdiv. A přesně takový pocit ze stránek Kosmonauta přímo čiší. Pokud to ovšem znamená, že se naše zemička dostane do světového povědomí, inu, proč ne.

Kosmonaut z Čech je poněkud nejednoznačný román, který se úporně snaží dotknout hvězd, ale zdá se, že pouhá  snaha nestačí.

Kosmonaut z Čech
Jaroslav Kalfař

Původní název: Spaceman of Bohemia
Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2017
Překlad: Veronika Volhejnová
Obálka: Allison Warnerová
Počet stran: 320
Cena: 299 Kč

 

Nový titul z nakladatelství MYTAGO

$
0
0

Swen Harder: RYTÍŘ TEMNÉHO SLUNCE

Nakladatelství Mytago chystá na léto nejrozsáhlejší gamebook všech dob, který má rovných 1350 sekcí a díky svému inovativnímu řešení odkazů a možnostem vícenásobného hraní nastavuje svému žánru zcela nová měřítka! Kniha obsahuje ukryté bonusové sekce, velkolepé souboje v samostatných kapitolách s hlavními bossy a hádanky a hlavolamy. Budou-li tomu temní bohové přát, kniha bude pokřtěna na gameconu-parconu v Pardubicích.

ANOTACE:

Probouzíš se bez jediné vzpomínky na svůj původ a svou minulost. Víš jen to, že jsi právě spáchal hrůzný čin. Musíš uniknout svým pronásledovatelům a vydobýt si právo na svobodu a na život. Když postupně zjišťuješ, kým vlastně jsi, znovu objevíš své nadpřirozené síly...

Zda tvůj osud dospěje ke šťastnému či temnému konci záleží jen na tvých rozhodnutích. Nedržíš totiž v rukou obyčejný román, nýbrž gamebook, v němž ty sám řídíš svůj příběh!

Vyznamenáno cenou poroty RPC FANTASY AWARDS a oceněním DEUTSCHER ROLLENSPIELPREIS.

Rozsáhlou ukázku včetně několika nádherných ilustrací naleznete zde.

Těšte se na ultimátní zážitek! Názory proof readerů:

„Gamebook jsem přečetl a musím říci, že jsem se u něj velice bavil, je to něco jiného než Lone Wolf a cyklus Fighting Fantasy.“

„Do gamebooku jsem se vžila jako už dlouho do žádné fantasy knihy ne, a Rytíř předčil dokonce i mnou velice oblíbené FF gamebooky, protože měl hloubku, a i přes gigantickou délku celého příběhu mě ani chvíli nenudil.“

„Rébusy a propracovanost soubojů, včetně sžití hlavní postavy s drakem mě též ochromilo v dobrém slova smyslu. Spíše než knihu/gamebook mi toto dobrodružství připomínalo počítačové RPG a bude to určitě právě tím, že autor je bývalým tvůrcem PC her. Rozhodně má titul u mě obrovské plus za zážitek a propracovanost.“

Temný fantasy gamebook s výraznou slevou můžete zakoupit zde

Nové tituly z nakladatelství CREW

$
0
0

Na druhý svazek sebraných spisů soudce Dredda čekali fanoušci dlouhých sedm let, ale to čekání se vyplatilo:

Soudce Dredd: Sebrané spisy 02
Příhody soudce Dredda, zákonodárce budoucnosti, pokračují v druhé knize sebraných spisů, které chronologicky dokumentují jeho život. Najdete v ní mnoho napínavých Dreddových případů, včetně prvních příběhů, ve kterých se objevili soudce Smrt a psi-soudkyně Andersonová.
Scénáře k těmto příběhům psali talentovaní autoři Pat Mills (Sláine) a John Wagner (A History of Violance) a kresebně se na nich podíleli Ian Gibson (The Ballad of Halo Jones), Dave Gibbons (Watchmen – Strážci), Brian Bolland (Batman: Kameňák) a mnozí další.

Překlad Ľudovít Plata
kniha obsahuje 240 černobílých stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1090&pr=170622
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=880&pro=d&pr170622

 

 

 

Vaší pozornosti bychom rovněž rádi doporučili:

Batman 7: Konec hry
Ha. Ha. Ha.
Batmanův největší soupeř se vrátil odvyprávět ještě jeden, poslední fór. Tentokrát se však nesměje. Temný rytíř totiž během jejich posledního setkání nezvládl naplnit padouchova velkolepá očekávání, takže definitivně končí sranda. Joker je vážný. Smrtelně. Veškeré hry končí, Korunní kašpar zločinu zazvonil k závěrečnému dějství – a tentokrát se diváci nedočkají komedie...

Překlad Martin Antonín
kniha obsahuje 176 barevných stran
ukázky:
http://www.crew.cz/galerie-detail.php?id_galerie=1089&pr=170622
Další bližší informace naleznete na našich stránkách:
http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=879&pro=d&pr170622

RECENZE: Blake Crouch, Temná hmota

$
0
0

Blake Crouch představil v Temné hmotě nástrahy mnohovesmíru.
„Všechno, co se mohlo stát v minulosti, se stalo, jen v jiném vesmíru.“ (str. 130)

Učitel fyziky Jason Dessen chtěl strávit čtvrteční večer s manželkou Danielou a synem  Charliem, jeho přítel ze studií však oslavoval v blízkém baru v Chicagu vědecké ocenění, a tak se na naléhání své ženy vydal za ním. V té chvíli netušil, že svou rodinu už možná nikdy neuvidí. Po přepadení se probudí připoutaný na lůžku ve výzkumném ústavu, kde lidé, které nezná, oslavují jeho návrat. Jason si brzy uvědomí, že jestli tito lidé zjistí, že není tím, za koho ho mají, ocitne se v ohrožení.

Ani po útěku však hrdina není v bezpečí, není totiž tam, kde by měl být – tohle Chicago je jiné, než jaké zná, jeho dům vypadá jinak, nemá syna a Daniela není jeho manželka, ale úspěšná malířka. Zdá se mu tenhle svět, nebo byl sen všechno to, co zažil, než se probudil v tom ústavu? Jason si postupně dává dohromady střípky skládačky (a čtenář s ním) a přichází na to, že ten Jason, za kterého ho tu všichni mají, je geniální fyzik. Jeho „kolegové“ jsou mu však v patách a jen díky pomoci milosrdné psycholožky se dostává do přenosové krychle, která nabízí nekonečné množství Jasonových životů – v kterém však najde to své pravé Chicago a hlavně svou jedinečnou ženu a syna?

Temná hmota je nevšední příběh o tom, jak rozhodnutí každého člověka ovlivňují jeho život a charakter a všechno kolem něj. Jason dal v mládí přednost své lásce a dítěti před kariérou a po patnácti letech vede šťastnější život než jeho jiná verze, která upřednostnila laboratorní výzkum. Je sympatickým hrdinou, s kterým je snadné se ztotožnit a zároveň obdivovat jeho houževnatost, statečnost a smysl pro rodinu. Nevzdává se, prochází různými – i postapokalyptickými – verzemi Chicaga a stále doufá, že se vrátí do toho „svého“. Nakonec si však nejtěžší překážky připraví on sám.

Americký autor a scenárista Blake Crouch (můžete znát seriál a román Městečko Pines) vypráví Jasonův příběh v první osobě a přítomném čase. Poutavým stylem a napětím zaujme čtenáře hned v první kapitole, postupně rozkrývá fascinující zápletku, přidává na tempu a v poslední třetině přichystá nečekanou zákrutu i vyústění.

Netuším, jestli to tak autor zamýšlel, ale vedle skvělé sci-fi v tomto románu napsal i krásný příběh o lásce. Jeho hrdina hledá tu pravou a jedinečnou osobu (lidská jedinečnost má v tomto románu zcela jinou úroveň) a je pro ni ochoten obětovat vše, i sám sebe. V podstatě je to to jediné, co ho pohání, co ho motivuje, díky čemu přežívá. Zároveň je však vztah ústřední dvojice ve své dokonalosti a ryzosti až neuvěřitelný – ostatně zřejmě proto se ho hrdinovi někdo pokusil ukrást. 

Temná hmota, k níž Blake Crouch píše i filmový scénář, se umístila jako druhá v žebříčku Goodreads v kategorii nejlepší sci-fi za rok 2016. Podle mě zaslouženě, protože jsem se od první kapitoly nemohla od knihy odtrhnout. Temná hmota pobaví i přiměje k zamyšlení, přináší napětí a občas i vžene slzy do očí. A kdo by nestál o knihu, která v něm probouzí emoce?

 

Vydal: Knižní klub, 2017
Originální název: Dark Matter
Překlad: Veronika Volhejnová
Vazba: pevná
Počet stran: 320
Cena: 349 Kč

KOMIKS: Sui Išida, Tokijský ghúl 4

$
0
0

Po střetnutí s Holubicemi se z Kena stala nová legenda mezi ghúly. Jenomže budí pozornost i u těch, co mu nepřejí nic dobrého.

Ken je se svým ghúlím životem už smířený. Pracuje na své fyzičce a dostává se hlouběji do ghúlí komunity. Je rozhodnutý stát se aktivní členem společnosti a opatrně pátrá, jestli ghúlka, jejíž orgány mu transplantovali, měla rodinu, se kterou by se mohl seznámit. Jenomže i přes snahu zapadnout má Ken problémy – po incidentu s Holubicemi se z něj stává tak trochu legenda a začínají se o něj zajímat ghúlové, kteří s ním nemají zrovna nejlepší úmysly.

Je těžké recenzovat Tokijského ghúla 4, aniž by člověk prozradil, co se v něm stane. Celý díl totiž buduje děj tak, aby vám na konci vmetl do obličeje pořádné psycho. Velká část komiksu sleduje Kena, který trénuje a učí se bojovému umění, chrání svého kamaráda, seznamuje se s novými ghúly a začíná pro ně plnit úkoly. Poté přichází na scénu Labužník, před kterým Kena všichni varují, ale když si spolu poprvé promluví, vypadá to, že Ken našel spřízněnou duši.

Tokijský ghúl 4 se vymotal z klišé, které předváděl první dva díly. Ken přestává být tak pasivní jako dřív a ztrácí svou naivitu. Už nečeká, že všichni budou jeho nejlepší kámoši a začíná si upevňovat svoje místo v komunitě. Tóko už není archetyp chladné potvory. Má lidskou kamarádku a snaží se s ní vycházet i přesto, že si ghúlové s lidmi moc nerozumí. Mizera Nišio, který se v prvních dílech ukázal v tom nejhorším světle, taky odhalí svou druhou stránku. Tokijský ghúl 4 tak už nestojí na věčně se opakujících archetypech, ale konečně vyvíjí charaktery postav k obrazu svému.

Největší hvězdou Tokijského ghúla 4 se ale stává Labužník. Už na pohled jde o postavu, která patří do vyšší společnosti a to, jak se před ním mají ostatní na pozoru, rozeznívá poplašné zvonky. Instinkt je dobré poslouchat, protože i přes svou fasádu brzy začne předvádět psychopatické chování, které by ve filmovém světě stálo za Oskara a při čtení vás z něj bude mrazit. Manga šílenci umí být dost přes čáru, někdy až směšní – namátkou řekněme Light Yagami v posledních dílech Death Note– ale Labužník umí krásně balancovat na hraně. Je přehnaný, ale je děsivý.
Tokijský ghúl 4 se ještě hlouběji podívá do temné stránky ghúlů. Sui Išida už nám ji párkrát naservíroval, ale nikdy ne v takovém množství, jako tady. Konečně hraje vlastní hru a manga se tak vyvíjí zajímavým směrem. Z Tokijského ghúla 4 vám proběhne mráz po zádech a vy si budete přát, aby co nejdřív přišel další díl a nejlépe se stejnou náloží, jako tenhle.

 

Tokijský ghúl 4

Autor: Sui Išida

Nakladatelství: Crew

Vazba: Brožovaná

Počet stran: 200

Rozměry: 128 x 184 mm

Rok vydání: 2017

Cena: 199 Kč

Viewing all 2023 articles
Browse latest View live